katedra zmartwychwstania w évry

Diecezja

diecezja Logo diecezja Evry - Corbeil-EssonnesZałożony w 1966 roku. 198 parafii. Długosc terytorium kierunku północ-południewynosi 55 km, a szerokość w kierunku wschód-zachód 40 km. Przecina go rzeka Sekwana. Rozbudowana jest siec autostrad i linii kolejowych. 1 185 000 mieszkańców. 110 miast, gdzie zyje 94 % mieszkańców, 85 wsi, gdzie zyje 6 % mieszkańców. Dwie trzecie obszaru diecezji przypada na ten obszar.

700 000 ochrzczonych, w tym 40-50 000 praktykujących, 5 siedzib biskupich, 22 dziekanaty, 95 parafii, 250 kościoły. W diecezji dziala 50 oraz, 39 "pożyczonych" duchownych, 23 braci zakonnych, 28 stałych diakonów, 43 kongregacji zakonnych. Oraz duza liczba dzialaczy laickich. Ks Biskup Michel Pansard, od siepna 2019 roku jest on naszym biskupem.

Katedra

Katedra Zmartwychwstania w Évry została zbudowana między 1992 a 1995 rokiem przez szwajcarskiego architekta Mario Botta. Jest ona zadedykowana Swiętemu Korbinianowi, urodzonemu niedaleko Évry w 680 roku, ewangelizatorowi Bawarii. Jej koszt wyniósł 13 milionów Euros.

Przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II (22 sierpnia 1997)

Ma ona formę uciętego walca, który ma 38 metrów przekroju i 34 metry wysokości. Ściany są pokryte 670.000 cegieł, które tworzą rysunki geometryczne. Szczyt jest ozdobiony dwudziestoczteroma lipami, symbolizującymi życie. Metalowa dzwonnica mieszcząca się na wierzchołku zawiera 5 dzwonów. Katedra jest połączona z zespolem budynków, przybierających kształt klauzura.

Nawa ma formę pionowego walca o średnicy 29 metrów pokrytego cegłami. Podłoga jest pokryta czarnym granitem. Oszklona przestrzeń między dachem i murami pozwala na pionowe, naturalne oświetlenie.

W glębi chóru znajduje się witraz, który symbolizuje drzewo. Ołtarz z marmuru spoczywa na kolumnie, która znajduje swoje oparcie w krypcie. Nad ołtarzem widnieje Chrystus, wyrobiony w Tanzanii na początku 20-tego wieku. Przy wejściu do chóru znajduje się marmurowa chrzcielnica gdzie można dokonać chrztu przez zanurzenie. Nad chrzcielnicą umieszczona jest statuetka Panny Marii z drewna pochodząca z 16-tego wieku. Po prawej stronie katedra, tron biskupi, została podkreślona dzięki specjalnej dekoracji z cegieł. Statua z bronzu reprezentująca Świętego Korbiniana. Na balustradzie prowadzącej do prezbiterium trzy płyty ze skamieniałego drewna pochodzącego z Arizony reprezentują Drogę Krzyzowa.

"Kaplica dzienna" mająca formę ośmiokąta pozwala na bardziej intymne ceremonie. Znajdująca się pod chóru krypta posiada dwadzieścia cztery grobowce przeznaczone dla biskupów Évry.


Flux RSS