katedra zmartwychwstania w évry

Katedra Zmartwychwstania w Évry została zbudowana między 1992 a 1995 rokiem przez szwajcarskiego architekta Mario Botta. Jest ona zadedykowana Swiętemu Korbinianowi, urodzonemu niedaleko Évry w 680 roku, ewangelizatorowi Bawarii. Jej koszt wyniósł 13 milionów Euros.

Przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II (22 sierpnia 1997)

Ma ona formę uciętego walca, który ma 38 metrów przekroju i 34 metry wysokości. Ściany są pokryte 800.000 cegieł, które tworzą rysunki geometryczne. Szczyt jest ozdobiony dwudziestoczteroma lipami, symbolizującymi życie. Metalowa dzwonnica mieszcząca się na wierzchołku zawiera 5 dzwonów. Katedra jest połączona z zespolem budynków, przybierających kształt klasztoru.

Nawa ma formę pionowego walca o średnicy 29 metrów pokrytego cegłami. Podłoga jest pokryta czarnym granitem. Oszklona przestrzeń między dachem i murami pozwala na pionowe, naturalne oświetlenie.

W glębi prezbiterium znajduje się witraz, który symbolizuje drzewo. Ołtarz z marmuru spoczywa na kolumnie, która znajduje swoje oparcie w krypcie. Nad ołtarzem widnieje Chrystus, wyrobiony w Tanzanii na początku 20-tego wieku. Przy wejściu do prezbiterium znajduje się marmurowa chrzcielnica gdzie można dokonać chrztu przez zanurzenie. Nad chrzcielnicą umieszczona jest statuetka Panny Marii z drewna pochodząca z 16-tego wieku. Po prawej stronie katedra, tron biskupi, została podkreślona dzięki specjalnej dekoracji z cegieł. Statua z bronzu reprezentująca Świętego Korbiniana. Na balustradzie prowadzącej do prezbiterium trzy płyty ze skamieniałego drewna pochodzącego z Arizony reprezentują Drogę Krzyzowa.

"Kaplica dzienna" mająca formę ośmiokąta pozwala na bardziej intymne ceremonie. Znajdująca się pod prezbiterium krypta posiada dwadzieścia cztery grobowce przeznaczone dla biskupów Évry.


Flux RSS